POZOSTAŁE PROJEKTY
EWIDENCJA ZABYTKÓW
HISTORIA MIASTA
Statystyki
Użytkowników : 4
Artykułów : 49
Odsłon : 164043
Artykułów : 49
Odsłon : 164043
Program "Nowa Starówka"
Przyjęty przez Radę Miasta Bolesławiec uchwałą nr L/480/06 w dniu 28 czerwca 2006 r. Celem programu jest poddanie pełnej rewitalizacji i renowacji kwartału ulic Starego Miasta. Jednym z etapów programu jest remont kamienic przyrynkowych, którego zakres został podzielony na trzy części:
- I część: remont elewacji fasady głównej i tylnej, wykonanie nowej kolorystyki, remont detali architektonicznych, uzupełnienie ubytków,
- II część: remont więźby dachowej i pokrycia dachowego, (jeżeli budynek tego wymaga), wykonanie nowych opierzeń kominów i blacharki. Realizacja tego zadania będzie należała do wspólnot mieszkaniowych poszczególnych kamienic.
- III część: wprowadzenie ceramicznych fasad, portali i detali architektonicznych na fasadach budynków zlokalizowanych przy ul. B. Prusa oraz przekrycie ul. Prusa szklanym dachem pozwalającym na wykorzystanie pasażu przez cały rok. Zadanie to stworzy klimat „uliczki ceramicznej”, zamienionej na pasaż pieszy.
Projekt posiada pozytywny wpływ na zagadnienia polityki równości szans. W wyniku realizacji inwestycji grupy społeczne zagrożone zjawiskiem wykluczenia, odniosą korzyści poprzez poprawę warunków życia i zamieszkania, realizacja projektu przyczyni się bezpośrednio do utworzenia nowych miejsc pracy. Przeprowadzenie remontu i renowacji kamienic przyczyni się do poprawy warunków miejsc pracy w istniejących w tych budynkach punktach handlowych i usługowych. Poprawa estetyki przestrzeni pu-blicznej i wprowadzenie w obszar nowych funkcji kulturalno- turystycznych przyczyni się ponadto do zwiększenia liczby klientów. Przez lata tereny okołorynkowe były pod silnym wpływem tzw. marginesu społecznego. Ciemne bramy, zdewastowane klatki schodowe tworzą warunki do rozwoju patologii, głównie pijaństwa, przestępczości także wśród nieletnich. Społeczeństwo zamieszkujące zdegradowane budynki nie jest stymulowane do dbania o najbliższe otoczenie. W kamienicach objętych projektem brak jest jakichkolwiek form organizacji i integracji mieszkańców. Zamieszkuje w nich duża liczba rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo wymagających wsparcia i pomocy społecznej. Znajdujące się w parterach zdewastowanych budynków sklepy i punkty usługowe są postrzegane przez klientów jako mało atrakcyjne i przegrywają konkurencję z dużymi centrami handlowymi, w efekcie kolejni przedsiębiorcy rezygnowali z prowadzenia dotychczasowej działalności. W rejonie Rynku, którego układ urbanistyczny wraz z zespołem budowlanym kamienic podlega ochronie konserwatora zabytków, zachowało się wiele obiektów dziedzictwa kulturowego z przełomu XVIII/XIX wieku.
Projekt ten zmierza do osiągnięcia kilku celów :
- rozwoju turystyki i kultury w oparciu o jedyny niezniszczony fragment miejskiej zabudowy w Bolesławcu z przełomu XVIII/XIX wieku oraz upowszechnienie informacji o dziedzictwie kulturowym centrum miasta wśród mieszkańców i gości,
- poprawy warunków życia mieszkańców poprzez zahamowanie postępującej degradacji istniejącej zabytkowej zabudowy,
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zapobieganie dalszej marginalizacji społeczeństwa,
- poprawy i uatrakcyjnienia warunków działalności dla punktów handlowo- usługowych usytuowanych w parterach kamienic przyrynkowych,
- realizacji nowych funkcji społecznych i kulturalno-turystycznych w obszarze Rynku Starego Miasta.
Misją Programu jest stworzenie skoordynowanych polityk ukierunkowanych na działania w sferze przestrzennej, gospodarczej i społecznej zmierzające do wyrównania dysproporcji pomiędzy poszczególnymi rejonami miasta zwłaszcza w ulegających degradacji centralnych jego dzielnicach. Program zwraca szczególną uwagę na ochronę i zachowanie zasobów dziedzictwa kulturowego miasta Bolesławiec. Jego istotą jest takie ukierunkowanie podejmowanych działań, które zmierza do równoczesnej interwencji we wszystkich tych sferach, gdyż tylko wówczas będzie możliwe zwiększenie atrakcyjności centrum miasta jako miejsca do mieszkania, inwestowania, zwiedzania.
Kolorystyka elewacji budynków Rynku Starego Miasta