POZOSTAŁE PROJEKTY
DOTACJE
EWIDENCJA ZABYTKÓW
HISTORIA MIASTA
Statystyki
Użytkowników : 4
Artykułów : 49
Odsłon : 159477
Artykułów : 49
Odsłon : 159477
WITAMY
Pojęciem rewitalizacji określa się proces przemian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych na zdegradowanych obszarach miast. Przez degradację rozumie się pogorszenie stanu infrastruktury miejskiej, jak również negatywne zjawiska zachodzące w sferze społecznej. Rewitalizacja ma przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców, przywrócenia ładu przestrzennego, ożywienia gospodarczego oraz odbudowy więzi społecznych. Z założenia, głównym celem rewitalizacji jest ożywienie gospodarcze i społeczne miasta. Osiągnięcie powyższych celów planowane jest przez rozwijanie nowych form działalności gospodarczej, wsparcie już istniejących podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego, nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji. Przy tworzeniu planu rewitalizacji wzięto pod uwagę istotne uwarunkowania, na jakie napotykać będzie proces rewitalizacji w mieście Bolesławiec, takie jak: stopa bezrobocia, ramy i ograniczenia, jakie wprowadza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Bolesławiec, założenia rozwoju gospodarczego i społecznego zawarte w dokumentach planistycznych Gminy Miejskiej Bolesławiec (Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Bolesławiec, Strategia Rozwoju Miasta Bolesławiec).
Celem głównym Lokalnego Planu Rewitalizacji jest przeciwdziałanie marginalizacji obszarów miasta, na których nasilają się niepożądane zjawiska społeczne i ekonomiczne oraz ulega degradacji stan i zagospodarowanie przestrzeni. Wyodrębniony został obszar miasta Bolesławiec, który ze względu na swoje położenie, problemy, które na nim występują oraz specyficzną rolę w rozwoju miasta, objęty ma zostać kompeksowym procesem rewitalizacji. Potrzeba rewitalizacji wynika z istniejącego deficytu prac remontowych i związanego z nim wysokiego stopnia degradacji starej zabudowy, między innymi w postaci zaawansowanego zużycia technicznego i zestarzenia funkcjonalnego budynków i infrastruktury. Jest to szczególnie ważne w przypadku cennych budowli zabytkowych zlokalizowanych w obrębie centrum. Dlatego zadaniem rewitalizcji jest ponadto poprawa estetyki przestrzeni śródmiejskiej, podniesienie atrakcyjności centrum miasta, wykreowanie miejsca atrakcyjnego do zamieszkania, spędzania wolnego czasu oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Lokalny Plan Rewitalizacji miasta Bolesławiec został przyjęty Uchwałą Nr XXIX/216/2012 Rady Miasta Bolesławiec dnia 31 października 2012 r. Realizację LPR - u miasta Bolesławiec zaplanowano na lata 2007-2013.
Obszary wsparcia:
Lokalny Plan Rewitalizacji Miasta Bolesławiec obejmuje dwa obszary wsparcia.
Pierwszy obszar zwany „OBSZAREM STAROMIEJSKIM" posiada powierzchnię 20,0490 ha, na której zlokalizowane są 282 budynki, z czego 174 to budynki mieszkalne wielorodzinne. 121 obiektów ujętych jest w Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Bolesławiec, z czego 92% stanowi liczbę budynków mieszkalnych wielorodzinnych (79%). Budynki te posiadają najwyższe wartości historyczne w mieście, będące świadectwem dziedzictwa kulturowego w tym biblioteka, zabytkowy basen kryty, kino, dawny teatr miejski, dwa budynki Muzeum Ceramiki, budynek XIX w. restauracji Odeon oraz dwa kościoły. Oprócz zabudowy kubaturowej, rewitalizacji zostaną poddane też zabytkowe zespoły kwartałów w ich historycznym układzie, miejska zieleń, obiekty małej architektury. Program zakłada wspólne inicjatywy i działania władz lokalnych, wspólnot mieszkaniowych, instytucji zlokalizowanych na omawianym terenie oraz innych zainteresowanych partnerów, co pozwoli na osiągnięcie większych efektów rzeczowych oraz większą akceptację społeczności lokalnej. Obszar zamieszkuje 2391 mieszkańców. Znajdują tu siedzibę najważniejsze instytucje samorządowe: Urząd Miasta Bolesławiec, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Gminy Bolesławiec. Oprócz urzędów na rewitalizowanym obszarze siedziby mają instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna, Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Muzeum Ceramiki (dwa obiekty).
Drugi obszar zwany „OBSZAREM POWOJSKOWYM" stanowi większą część działki o numerze 299/7, obr. 12, AM-03 i obejmuje powierzchnię 7,4272 ha. Jest to teren zlokalizowany w południowej części miasta, przy drodze krajowej nr 297 prowadzącej na Jelenią Górę. Był to dawny teren szkoleniowy wojska, wykorzystywany na cele rekreacyjne pobliskiej jednostki wojskowej. W części przylegającej do ulicy jeleniogórskiej urządzone było kąpielisko, pozostały teren stanowiły pagórkowate nieużytki w części porośnięte trawami i zadrzewione lasem. Obecnie przestrzeń wyznaczonego obszaru stanowi kompleks leśny o charakterze parkowym, obejmujący teren o podmokłym podłożu porośnięty łąką (dawne baseny poniemieckie) oraz bogatą florę stanowiącą wiekowe drzewa i różne gatunki roślin. Nieruchomość jest nieuzbrojona, nie występują tu budynki mieszkalne (liczba mieszkańców obszaru wsparcia = 0 os.). Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania wyznaczony teren obszaru wsparcia na w/w działce przeznaczony jest pod usługi i rekreację. Wyznaczony teren wsparcia nie został przyłączony do pierwszego obszaru staromiejskiego, ponieważ jest to obszar znacznie oddalony od centrum.