POZOSTAŁE PROJEKTY
DOTACJE
EWIDENCJA ZABYTKÓW
HISTORIA MIASTA
Statystyki
Użytkowników : 4
Artykułów : 49
Odsłon : 159455
Artykułów : 49
Odsłon : 159455
KRYTA PŁYWALNIA
Aktualny stan krytej pływalni:
Teren zabytkowej pływalni objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Bolesławiec, chwalonym przez Radę Miasta Bolesławiec uchwałą nr VI/43/07 z dnia 14.03.2007 r. Teren ten obejmuje działkę nr 102 przy ulicy Zgorzeleckiej w Bolesławcu. Działka usytuowana jest pomiędzy ulicami Zgorzelecką, Szkolną, Armii Krajowej i od strony zachodniej terenami zielonymi z plantami miejskimi. Zarówno działka, jak i zlokalizowany na niej obiekt są własnością Gminy Miejskiej Bolesławiec.
Bolesławiecka pływalnia miejska jest obiektem zabytkowym, którego stan techniczny jest bardzo zły. Miejskie Zakłady Kąpielowe wpisane są do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, a już od 1959 r. w rejestrze ujęta była baszta, stanowiąca element zespołu miejskich murów obronnych i włączona do całości Miejskich Zakładów Kąpielowych.
W obiekcie przy ulicy Zgorzeleckiej znajdują się pływalnie rekreacyjne (dostępne w godzinach dla publiczności wg grafiku wykorzystania pływalni) oraz pływalnie korekcyjne (udostępniane pod opieką instruktora rehabilitacji). Obiekt został wybudowany na początku XX w. i pomimo znacznego upływu czasu i wieloletniej eksploatacji pomieszczeń dotychczas nie został objęty żadnym remontem. Stan techniczny budynku jest bardzo zły. Przestarzałe instalacje, stolarka okienna i drzwiowa, pokrycia dachowe, system obsługujący baseny, brak ocieplenia ścian i odpowiednio przystosowanego zaplecza są przyczyną niespełniania podstawowych norm stosowanych wobec podobnych obiektów, a dodatkowo zagrażają zdrowiu użytkowników oraz charakteryzują się niską wartością estetyczną i komfortem. Instalacje CO, wod-kan, są niedrożne i mało wydajne, przez co nieekonomiczne. Brak sprawnie działającej wentylacji dodatkowo obniża jakość środowiska wewnątrz budynku. Brak właściwego ocieplenia ścian obniża efektywność energetyczną budynku, jest przyczyną przemarzania ścian i związanego z tym znacznego ich zawilgocenia (grzyb). Obiekt nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zaplecze obiektu, w tym szatnie dla użytkowników basenu nigdy nie zostały zmodernizowane.
Ponadto, pomieszczenia zakładu są obecnie częściowo wynajmowane podmiotom zewnętrznym i prowadzona jest w nich działalność handlowo-usługowa, w związku z czym zaburzeniu uległa podstawowa funkcja, dla której budynek został utworzony. Przywrócenie zakładowi jego pierwotnej funkcji oraz poszerzenie oferty uzdrowiskowej, relaksacyjnej czy odnowy biologicznej, będzie elementem korzystnie oddziałującym na zdrowie i zadowolenie mieszkańców Bolesławca, wzrost integracji społecznej oraz propagowanie zdrowego trybu życia. Jest to tym bardziej istotne, gdyż mieszkańcy od lat podkreślają znaczenie tego typu obiektów w życiu społecznym miasta.